V ďalšom pokračovaní našej rubriky sme si zobrali na paškál tajomného Tejsty Bejkon-a. Prečítaj si s ním zaujímavý rozhovor.

Mário “Tejsty Bejkon” Balla

Ahoj Tejsty ďakujem že si si na nás našiel čas. Vedel by si sa v krátkosti predstaviť ľuďom čo ťa nepoznajú?

Volám sa Majo. Teší ma. (smiech)

Ako si sa dostal k DJ-ingu?

Drum&bass si už idem asi 16 rokov. Ale ten moment kedy som sa rozhodol si pamätám presne. Bol spln a nebo bolo jasné. Vzduch bol o čosi chladnejší ako bežný jesenný večer. Bol som na Obchodnej ulici vo vinárni, keď tu zrazu BAM! – teleport. Určite to poznáš, nejakým zázrakom som sa ocitol prvý krát v Subclube a potom som to videl. Hore DJ a dole asi 150 ľudí. Všetci rave mod 110%. Hore za mixom pán boh DJ. On diktuje dropy, on rozhoduje kedy bude ticho alebo o tom čo bude ďalej. Takú dramatickú víziu tomu samozrejme určite pridala aj tá vináreň pred tým. Tak som si povedal, že toto chcem, aj keď neviem ešte ako. Nasledujúce dni som predal svoj bike a kúpil si konzolu a začal sa sám učiť ako to vlastne funguje.

Preferuješ konzolu alebo CD Playere?

Podľa nálady a promile. Na niektorých akciách hrám aj z playerov aj z konzoly. Playere sú lepšie na omak a je to viac “pro”. Na lepšej konzole sa dajú zas fintičky, ktoré nedáš z playerov. Je mi ale jedno kto z čoho hrá, zaujíma ma len výsledok a či sa ľudia bavia.

Spomínaš si na svoju prvú párty na ktorej si hral?

Spomínam si presne. Bola to akcia pod Bass down low a headlinerom boli Teddy Killerz. Otváral som vtedy Fugu. Set som robil mesiac dopredu a pred hraním som šťal riťou. Na parkete skoro ani nohy. Postával tam celý set jeden týpek s pivom. Neskôr som sa dozvedel, že to bol Bassing, ale to sme sa ešte nepoznali.

So spomínaným Bassingom ste teraz veľký kamaráti, dokonca aj spolu organizujete akcie Yebe, ako sa začalo vaše kamarátstvo?

Okrem “prvého kontaktu” vo Fuge sme sa vraj videli, ked som ho raz vyhodil z backstagu (smiech) na nejakej akcii, ktorú si fakt nepamätám. Sorry jako. Baviť viac sme sa začali až keď sme boli spolu v Drum4Bass crew kde som sa dostal cez Bassinga. Aspoň tak si to pamätám. Keď došlo na organizovanie prvého vlastného eventu tak sme došli na to, že asi by sme mali mať nejaký názov. Termín nám horel za zadkom, tak si hovorím, že čo ti je.e , čo ti jeb.e aký nazov. Yebe? Čo ty na to Bassing? Hej to bude dobré. Done. Hotová vec…

Bassing & Tejsty

Ako si prišiel k svojej prezývke?

Nie som fanúšik McDonaldu ako si možno mnohí myslia. Pred pár rokmi som si potreboval rýchlo zmeniť meno na FB z nejakého dôvodu, a prvá vec čo mi napadla bol paradoxne ten burger. Kým som vymyslel niečo lepšie tak už ma ľudia volali Tejsty.

Aký je tvoj obľúbený klub a prečo?

Z tých čo mesto “neposlali do kytek” samozrejme Subclub. Mám radšej underground a nie načančané podniky, kde ti za zadkom stále snorí SBS. Veľmi sa mi ale páči aj Undead Arena, ktorá mi najviac pripomína Batelier a bývalú Fugu. Nech im je zem ľahká.

Tvojich TOP 5 trackov čo hrávaš?

Párty na ktorú rád spomínaš?

Väčšinou si moc nepamätám (smiech), ale určite nezabudnem na svoju jednu svoju akciu pod “Yebe” kvôli ľuďom čo tam boli so mnou. Vobec neviem koľkatá to už bola, ani kto hral. Ale to bol ten večer, kedy všetko zlé sa na dobré obrátilo.

Čo bolo na tom večery také špeciálne?

To, že prídeš na to, že nie si sám.

Budeš v blízkej dobre hrať na nejakej zaujímavej párty?

Najbližšiu akciu plánujeme v Subclube 26.10.2018 spolu s chalanmi z crew Priestrel. Ďalšiu by sme chceli v priestore Undead Arény, ktorá sa veľmi slušne rozbieha čo sa týka DNB eventov a má výbornú undergroundovú atmosféru.

Hral si už na nejakej väčšej akcií?

Nejaké pozvania už boli, ale nehrniem sa na také akcie. Nemusím príliš veľa ľudí.

Máš radšej klubovú atmosféru alebo festivaly?

Jednoznačne klubovú atmosféru. Ako som spomínal nemám rád príliš veľa ľudí a preto sa ani nezameriavam na organizovanie väčších eventov aj keď možnosť by bola.

Myslíš si, že ľudia pod 18 rokov patria na párty a prečo?

Nie. Nikto nechce ísť predsa do basy.

Máš rád MCs v sete?

Je málo MCs, ktorí mi nevadia ako napr. Jimmy Danger alebo MC ZLO-BA. Svoje sety ale preferujem skôr bez MCs.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Vstanem, spravím salto dozadu, 100 zhybov na hrazde a som super celý deň. Aspoň tak by som si to predstavoval. Vyzerá to ale skôr tak, že celý deň som neschopný niečo robiť kým nezapadne slnko. Takže potom browsujem nové tracky, idem do fitka, upratujem a také tie “bežné veci”.

Ako rád hrávaš? Mixuješ 100 trackov za minútu, alebo setu radšej nechávaš voľnejší priebeh?

110 trackov za minútu s voľným priebehom a snažím sa aby každý set mal svoj “príbeh”.

Čo ty a produkcia, skúšal si niekedy produkovať?

Niekoľkokrát, ale je to neskutočný žrút času ak chceš byť  fakt dobrý. Takže táto kniha zatiaľ ostáva odložená na poličke.

Niektorí ťa poznajú aj ako fotografa, stále fotíš?

S fotením mám pauzu. Foťák som predal a kúpil nové playere a mix, ale nepopieram, že mi to chýba. K foteniu sa plánujem vrátiť ďalší rok.

Stojíš za akciami “Yebe”, môžeme čakať nejaké ďalšie tieto párties a aký je ich hlavný koncept?

Koncept akcií “Yebe” je dať priestor začínajúcim DJom. Svoje sety nám môže ktokoľvek kedykoľvek posielať do správy bez ohľadu na to či je aktuálne vonku nadchádzajúci event. Ak bude set dobrý tak na ďalšej akcii môže hrať s nami. Tak isto nie som za disrkimináciu na základe techniky v štýle “set musí byť nahratý  z playerov”. Nemusí. Viem, že nie každý má k takej technike prístup. Zahraj z toho čo vieš najlepšie ako vieš.

V rámci akcií “Yebe” robíte aj charitatívnú akciu s názvom “Shelter”, vedel by si nám povedať viac o tejto akcií?

V minulosti som mal psa z útulku, ktorého som neskutočne miloval. Fenka. Blbá ako tágo a vôbec nepočúvala. Neskôr sa mi dramaticky zmenila životná situácia a “Haša” musela preč. Takže išla znova do útulku. Cítil som sa mizerne a dodnes ma sere, že som ju nevedel zachrániť. Pomocou niektorých akcií, ale  viem pomôcť zvieratám, ktoré stihol rovnaký osud a skončili v útulku. Peniaze z akcií pod názvom “Shelter” posielame do útulku OZ Tulák Sereď kde sa narozdiel od komerčných útulkov dostanú naozaj tam kam treba. Pri každej akcii som bol naozaj milo prekvapený. Každý jeden DJ súhlasil bez váhania , že zahrá bez nároku na honorár v prospech útulku. Ďakujem!

S čím zabávaš vo voľnom čase?

So svojou priateľkou, maľovaním obrazov alebo píšem básne, ktoré pravdepodobne nikto nebude čítať.

Mohol by si nám jednu básničku ukázať?

Keď ich dokončím ako zbierku tak ti ju pošlem.

Aké sú tvoje najobľúbenejšie vydavateľstvá?

Neholdujem nejakej konkrétnej značke. Keď dnes hľadáš dobré tracky, musíš byť Popoluška.

Aký sú tvoji najobľúbenejší producenti?

Kove, OneByOne, Pythius, BSE, Rene LaVice, Virtue, L.A.O.S, Keeno, Logistics, The Qemist, Jaguar Skills, Concord Dawn…

Tvoja momentálne najobľúbenejšia skladba (aj mimo dnb)?

The Archaeologist- One Way Trigger (The Strokes cover)

Tvoj obľúbený alkoholický nápoj?

Víno.

Čo momentálne môžeme nájsť v tvojom playliste okrem dnb?

Stál si pri vzniku Bass Down Low alebo spomínané Yebe, vedel by si nám povedať ako to celé vzniklo?

Do Bass Down Low som sa dostal najskôr ako fotograf a až neskôr ako DJ, takže o vzniku neviem nič. Yebe vzniklo úplne náhodou. Blížili sa moje narodeniny a chcel som si niekde zahrať na narodeniny. Akože malá oslava. Tak som napísal pár ľuďom s ktorými som sa bavil a vedel o nich, že organizujú  akcie, či by som si nemohol zahrať na narodeniny. Odpovede boli ako:  “Fú… bráško je to plné.” a podobné  diplomatické zabudni. Vtedy z ničoho nič mi napísal kamoš Conceptor, ktorý robí akcie pod Bassault, že nemá čas robiť akciu pretože mu niečo do toho prišlo, či si chcem spraviť akciu v Subclube. Nevedel som nič o organizovaní eventov, ale viac mi netrebalo. Dvere boli otvorené.

Ako je to inak momentálne s Bass Down Low?

Žial, zatiaľ je Bass Down Low mŕtve. Chalani sa nejak rozpŕchli a nejak sa to celé nerieši. Nádej umiera posledná.

Kde momentálne pracuješ?

Momentálne nepracujem, ale hľadám si prácu v oblasti online marketingu a PR.

Tvoja vysnívaná práca?

Je taká kde ma nebude nikto nasierať.

Ako vidíš svoju budúcnosť?

Predstavujem si ako spokojne si sedím na náplavke, kŕmim labute a na ušiach slúchadlá kde hraje Netsky – Who Knows.

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *