Do ďalšieho dielu “Kto je” sme si pozvali jedného z našich najúspešnejších producentov. Je ním samozrejme Subtension. V rozhovore nám povedal o sebe kopu zaujímavosti, takže čítaj ďalej a zisti viac.

Mário “Subtension” Dočekal

Ahoj Mário ďakujem že si si na nás našiel čas. Vedel by si sa v krátkosti predstaviť ľuďom čo ťa nepoznajú?

Čaute, ja som Mário a nerobím plechy. Dúfam, že aj tak budeme kamoši.

Hudbe sa venujem od roku 2009 a pokúšam sa vytvárať dynamický, deepovejší sound ktorý má groove. Neznášam stereotyp, takže niekedy si v hudbe dosť uletím a striedam žánre.

Ako si sa dostal k DJ-ingu?

Od malička som sledoval všetko, čo sa týka hudobnej techniky, zaujímali ma akcie, ale aj hudba ako taká. Časom to nejako prirodzene prišlo a teraz sa z toho stala moja profesia, čomu sa veľmi teším.

Spomínaš si na svoju prvú párty na ktorej si hral?

Boli to malé akcie v okolí môjho rodného mesta (Martin), ktoré sme robili s kamošmi, cca v období 2007 – 2010. Bola to totálna amatérčina, ale na tie časy aj tak rád spomínam.

Ako si prišiel k svojej prezývke?

Vzniklo to klasickým brainstormingom, že som si napísal slovíčka, ktoré ma nejako charakterizujú a od toho som sa odrazil. “tension” znamená napätie. Som dosť nepokojný človek, ale niekedy to nedávam až tak najavo.

Aký je tvoj obľúbený klub a prečo?

Neviem či som na slovensku narazil na klub, ktorý by sa hneď stal mojím obľúbeným. Myslím, že v tomto máme ešte čo doháňať. Tento rok ma asi najviac oslovil klub Durer Kert v Budapešti, kde bol super zvuk, atmosféra aj priestory.

Tvojich TOP 5 trackov čo hrávaš?

Top 5 trackov momentálne nemám, ale veľmi rád hrám veci od Rockwella, Hybrisa, Abstract Elements a podobne. Dosť experimentálny sound, ktorý vyžaduje aj kvalitný zvuk v klube a pozorné publikum. Keď sa na tieto veci ľudia bavia, bavím sa s nimi.

Budeš v blízkej dobre hrať na nejakej zaujímavej párty?

December vyzerá asi takto. Najviac sa teším na akciu v KC Dunaj, ktorá nie je drum & bassová, takže sa nemusím žánrovo obmedzovať.

  1. DecemberSubtension Trenčín 1.12. 2018
  2. DecemberSIGNAll_FM * Guest: Subtension (SK)
  3. DecemberMäsokombinight 14.12. @KC Dunaj
  4. DecemberX-Mass Dnb Show by III Trident
  5. December This is Winter @Košice

(Rozhovor sme robili ešte v decembri, momentálne budeš mať možnosť započuť Mária 18. januára v Holandsku na Basshaven#06 a 1. februára v Subclube na Drumatique LTD.)

Hral si už na nejakej väčšej akcií/festivale?

Medzi najväčšie patria asi Grape, Pohoda, Uprising, Let it Roll, Trident… A pár veľkých kluboviek v Londýne, ktoré zabezpečoval už neexistujúci label Renegade Hardware.

Máš radšej klubovú atmosféru alebo festivaly?

Na letných festivaloch je veľa kamošov, pekné počasie, veľké crowdy a poväčšine aj super zvuk. V kluboch môže zase vzniknúť super atmosféra a dá sa lepšie vycítiť čo ľudia chcú, keďže kontakt s nimi je bližší 🙂

Myslíš si, že ľudia pod 18 rokov patria na párty a prečo?

Existujú nadšenci, ktorí ešte nemajú 18 a chodia na akcie kvôli hudbe, zaujíma ich produkcia, prípadne sa chcú stať DJmi. Vtedy je to za mňa úplne OK. A potom je tu tá druhá skupina. Veď viete 🙂

Máš rád MCs v sete?

Sú MC’s, ktorí dokážu DJ set perfektne supportnúť a vedia kedy je správna chvíľa sa chopiť mikrofónu. Potom sú MC’s, ktorí sú presným opakom.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Momentálne trávim väčšinu času v štúdiu, ktoré je spojené aj s mojou prácou.

Stretávame sa tu viaceri a vymýšľame nápady ako pohnúť naše aktivity vpred 🙂

Pomedzi to hrám hry, mega rád šoférujem, robím zle frajerke a cestujem.

Ako rád hrávaš? Mixuješ 100 trackov za minútu, alebo setu radšej nechávaš voľnejší priebeh?

Rád by som nechával voľnejší priebeh, avšak niekedy je nutné set trochu “popohnať”. Takže niečo medzi. Záleží hlavne od ľudí.

Čo ty a produkcia, veľa ľudí ťa považuje za najlepšieho Slovenského producenta, ako si sa k tomu dostal?

Už som niekde spomínal, že môj otec hral v kapele a skladal hudbu. Takže asi to mám po ňom. A potom ma ovplyvnili ľudia, ktorí sa venovali produkcii v mojom okolí.

Inšpiruješ sa niekým pri produkcii?

Momentálne lietam medzi rôznymi žánrami a snažím sa hľadať veci, ktoré sa mi páčia.

Niekedy mám pocit, že by som mal začať počúvať viac podobnej hudby ako tá, ktorú tvorím.

Pamätáš si na svoj prvý track?

Prvé tracky sme robili ešte s Minor Rain pod pseudonymom Soundnbeats. Pamätám si prvé vydané EP z roku 2010 🙂 

Keďže si jeden z našich najznámejších producentov, čo by si poradil menej známym producentom aby boli ich skladby úspešné?

Asi sa nepýtaš toho správneho :D. Nemyslím si, že by som mal na to nejaký recept. U mňa to bola (a stále je) tá ťažšia cesta. Nemám zatiaľ žiadny track, ktorý by mal “hitový potenciál”, alebo vyhrotený marketing (aj keď teraz si ulietavam viac ako kedysi), čiže sa to budovalo len konzistenciou, kvalitou a originalitou. Dá sa to podľa mňa aj oveľa jednoduchšie, stačí mrknúť napríklad na hiphopovú scénu.

S Trilom ste mali otváraciu ceremóniu na Basement festivale 2018, kde ste použili pri hraní aj živé nástroje a synťáky. Používaš synťáky aj pri produkcií a aké používaš?

Mám pár synťákov, ktoré používam pri produkcii. Mojím obľúbencom je Moog Sub37, s ktorým sa dá trochu aj experimentovať a má zaujímavé basy. Na atmosféry a pady používam Virus Ti2 Darkstar a potom je tu ešte Nord Lead 4, ktorý sa super ovláda. Hardware synťáky mám veľmi rád, avšak nemôžeme od nich očakávať zázraky. Software inštrumenty sú oveľa menej obmedzené a majú rovnako super zvuk.

Ľudia označujú tvoju tvorbu aj ako unikátnu a jedinečnú, v čom si myslíš, že je tvorba unikátna a jedinečná?

Každý si po rokoch hudobnej produkcie nájde isté postupy, zvuky a pluginy, ktoré používa dookola a páčia sa mu. Takto sa podľa mňa chtiac či nechtiac vytvára nejaký zvukový “podpis”.

Skúšal si produkovať aj niečo iné ako drum & bass?

Momentálne pracujeme s Nickbeem na techno projekte. Vlastne ani neviem či sa to dá nazvať technom, aby som niekoho neurazil alebo nepohoršil 😀 Sú to pomalé, rovné veci, s melódiami, čistým, mäkkým zvukom a dlhými postupmi.

Oslovili ťa už nejaké vydavateľstvá skrz produkciu a môžeme čakať v blízkej dobe nejaký release?

Najbližšie sa chystá môj self-release, ktorý pozostáva z dvoch melodických trackov, ktoré by som ani nenazval drum & bassom. Sú 2 roky staré a mal som potrebu ich vydať. (https://soundcloud.com/subtension/sets/tokyo-out-17th-dec) Nasledujú aj releases na Noisiáckom Invisible Recordings a ďalej spolupráce s Phace-om na jeho značke NEU. Moje doterajšie tracky nájdete na labeloch ako Critical, Invisible, Renegade Hardware, Samurai Music, C4C…

Momentálne pôsobíš pod krú Drumatique, ako si sa dostal do tejto krú a čo tam robíš?

S chalanmi sa stretávam často už dlhšiu dobu, riešime projekty, zdieľame štúdio. Prišlo to nejako prirodzene. Momentálne máme spolu s Beorom a Ke3n na starosti akcie Drumatique LTD v Bratislavskom Subclube, kde bookujeme šikovných mladých artists.

Stál si pri zrode projektu LFO, vedel by si nám vysvetliť čo to je?

LFO je prvou inštitúciou, ktorá sa venuje vzdelávaniu v oblasti elektronickej hudby. Je to projekt, ktorý sme založili spolu s Gabannom a neskôr sa k nám pridal aj Yanko Kral. Momentálne poskytujeme kurzy hudobnej produkcie a DJ-ingu a v budúcnosti ich plánujeme rozšíriť o nejaké ďalšie špeciality. Takže pokiaľ sa chceš naučiť hrať alebo produkovať, môžeš sa na nás obrátiť 😉

Aký je o LFO záujem, mal si už nejakých talentovaných žiakov?

Záujem je nad očakávania, čomu sa veľmi teším. Odučil som už približne 15 žiakov a boli medzi nimi aj veľmi šikovní a super ľudia. Výstupným projektom je vždy hotový track. Niektoré naozaj stáli za to a verím že čoskoro uzrú svetlo sveta.

S čím zabávaš vo voľnom čase?

Okrem hudby sú mojim obrovským hobby Japonské športové autá. Momentálne mám dve a dávam do nich snáď 90% mojich financií, za čo sa neznášam. Ale srdcu nerozkážeš 😀

Aké sú tvoje najobľúbenejšie vydavateľstvá?

Páči sa mi to, čo vychádza na Invisible, Critical, Samurai Music, Pseudoscience, Flexout…

Z ne-drumandbassových je to Ninja tune, Warp Records, Pain Surprises, Diynamic music…

Akí sú tvoji najobľúbenejší producenti?

Tí, ktorých som už spomenul pri otázke s top 5 trackmi. Určite by sa ich našlo aj viac, ale momentálne ma nič nenapadá.

Mimo dnb zbožňujem francúzskeho Jacques-a a českého Ventolina s jeho marketingom.

Subtension na festivale Let it Roll

Tvoja momentálne najobľúbenejšia skladba (aj mimo dnb)?

Nič ma nenapadá, ale stále každému púšťam Jacques – In the Radio (dajte si aj s klipom)

Tvoj obľúbený alkoholický nápoj?

Mám rád kvalitný rum

Čo momentálne môžeme nájsť v tvojom playliste okrem dnb?

Takmer všetko okrem dnb 😀 Nie, naozaj. Od rocku, cez jazz až po techno.

Preferuješ gramofóny, konzolu alebo CD Playere?

Momentálne hrávam z playerov, avšak chcem do budúcna pokračovať aj so synťákmi a nejako to celé oživiť. Lenže dotiahnuť tento koncept k dokonalosti je komplikované.

Tvoja vysnívaná práca?

Spravovať Instagram alebo Twitter Pápežovi.

Ale aj tá, ktorú práve robím. Produkovať, hrávať a vzdelávať ľudí v oblasti hudby 🙂

Ako vidíš svoju budúcnosť?

Ešte donedávna som sa za všetkým dosť naháňal, čo aj prinieslo svoje ovocie. Podarilo sa mi odísť z práce a nahradiť to vlastnými aktivitami a z toho sa veľmi teším. Momentálne chcem trochu vydýchnuť a venovať sa hudbe, nechať veci plynúť. A potom sa to snáď ukáže samé.

Týmto ďakujeme Máriovi za rozhovor a nezabudni ho sledovať na jeho sociálnych sieťach – Facebook , Instagram , SoundCloud.

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *