Po menšej letnej prestávke pokračujeme v sérií našich rozhovorov “Kto je?”, tentokrát sme si zobrali na paškál umelca, ktorý si hovorí Simple Souls. V rozhovore sa dozvieš, ako vznikla jeho prezývka, ako to vyzerá uňho v štúdiu alebo aké pivo rád pije. Čítaj ďalej!

Rozhovor

Ahoj Peťo, ďakujem že si si na nás našiel čas. Vedel by si sa v krátkosti predstaviť ľuďom čo ťa nepoznajú? 

Ahoj Andrej, veľmi rád. Volám sa Peter a spolu s dvoma hudobníkmi (Ján – Gitara, Zdeno – Saxofón) sa venujem tvorbe a hraniu ľúbivej muziky dobrej na chill aj tancovačku.

Ako vznikla tvoje prezývka “Simple Souls”?

Keď som zvažoval ako sa to celé môže volať tak ma napadlo, že hudba ktorú chceme robiť je dosť orientovaná na vibe a svojim spôsobom dosť jednoduchá a repetitívna, no aby to zároveň nebolo bezduché mlátenie do hrncov. Z toho mi nejak vyšlo Simple Souls ako fajn nápad. Na SoundCloude som nikoho s týmto menom nenašiel a bolo rozhodnuté.

Spomínaš si na svoju prvú párty na ktorej si hral?

Asi ako 16 ročný som sa náhodou postavil na jednej domácej párty za 2 kanálový mix napojený na 2 discmany. O pol hodinu na to tancoval celý dom.

Aký je tvoj obľúbený klub a prečo?

Rád hrám v Pražskom v Akropolise lebo tam nechodí publikum ktoré chce na párty počúvať Dead Limit on repeat.

Tvojich TOP 5 trackov čo hrávaš?

Budeš v blízkej dobre hrať na nejakej zaujímavej párty?

20. Septembra bude v Crosse dobrá akcia; Digital Cross – kde si príde na svoje skoro každý čo má rád dnb, keďže hore budú neurovraždy vo forme Sinister Souls a na spodnom stagi budú zase deepy (headliner OaT). Ja sa však deepu držať nebudem a zahrám pestrý a zábavný set dobrý na tancovačku.

Hral si už na nejakej väčšej akcií/festivale?

Tento rok som napr v Sobotu predskakoval Madukovi na hlavnom stagi na Tridente, veľká paráda. Odvtedy moja nervozita pred hraniami opadla tak o 50%, lebo pre toľko ľudí ako bolo tam ku koncu môjho setu si tak skoro asi nezahrám. 

Simple Souls na Trident festivale | foto: Bushman Media

Máš radšej klubovú atmosféru alebo festivaly?

100% festivaly.

Máš rád MCs v sete?

Dobrý MC v DJ sete je ako horčica na dobrý hotdog, takže áno veľmi. 

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Priateľka, pes, hudba, skejt, robota, jedlo, kultúra, pivo, spánok. Prague life.

Ako hrávaš? Mixuješ 100 trackov za minútu, alebo setu radšej nechávaš voľnejší priebeh?

Ako kedy, dobrý DJ má vedieť aj jedno aj druhé.

Čo ty a produkcia, ako si sa k tomu dostal?

Keď som mal asi 15 tak mi kamoš doniesol na nejakom CD s hrami FL Studio 3, prišlo mi to ako zmysluplnejšia činnosť, ako sa hrať na PC hry.

Najprv si začal produkovať alebo hrať?

Produkovať, neboli peniaze na dvojkanálový mix a dva discmany 😀 

Viem, že si mal pár rokov prestávku od produkovania, vieš povedať prečo?

Prestávka bola, keď som na pár rokov odišiel žiť do UK. Hory tam nemajú, furt prší a je kosa, dievčatá škaredé, jedlo hnusné, kultúra žiadna a je úplne jedno, aký je človek šikovný, ak si z “Eastern Europe”, uplatníš sa len veľmi ťažko. Hrozné miesto. Hudba, ktorú robím je pozitívna, to s tým nejde dokopy. Keď človek nie je šťastný, tak to proste nejde. Presťahovať sa do Prahy bol najlepší nápad ever, odvtedy to ide samo.

Inšpiruješ sa niekým pri produkcii?

Nie ani tak konkrétnymi ľuďmi ako hudobnými štýlmi ktoré počúvam. Hlavne Hiphop, Jazz, Funk, Soul.

Pamätáš si na svoj prvý track?

Veľmi dobre, lebo ho mám dodnes uploadnutý ako private track na svojom Soundcloude. Je tam asi 5 zvukov, ale je to veľký roller 😀

Na akú akciu rád spomínaš?

Boatparty s LSBm a RoyGreen & Protone tento rok, ktorú organizoval môj kamarát Music Intelligence. Najlepšia akcia kde som kedy bol/hral, také vibes som ešte nezažil. Tomáš chystá v tomto ohľade v Prahe ešte veľké veci, tak sa oplatí ho sledovať.

Skúšal si produkovať aj niečo iné ako drum & bass?

V šufllíku mám niekoľko celkom solídnych real hiphopových beatov, tak keby mal nejaký MC s intelektom o ne záujem, nech napíše. Prípadne keď ich bude dosť tak možno napíšem niekomu ja a bude nejaký mixtape alebo dačo také. Mám online aj jeden housový bootleg.

Momentálne pôsobíš v Prahe, ako si sa tam dostal a máš v pláne tam ostať?

Do Prahy som sa dostal viac menej náhodou. Keď som toho mal v Anglicku dosť, tak som zvažoval návrat na Slovensko a obzeral sa doma po práci a ubytku a napísal mi kamoš z vysokej, že mám prísť radšej do Prahy, že mi vybaví robotu. Tak som teda šiel. Bolo to najlepšie životné rozhodnutie, ktoré som mohol kedy urobiť. Tak skoro sa Prahu opustiť nechystám, ale nikdy nevieš čo príde. Život niekde v Innsbrucku rovno pod Alpami by tiež nebol odveci. 

Ako to vyzerá u teba v štúdiu, používaš nejaké vybavenie, prípadne vedel by si niečo odporučiť iným producentom?

Viacmenej štandard, midi klávesy Novation Impulse 61, zvukovka Focusrite 2i4m, repro 2x M-Audio BX5 D2, gramec Pioneer PLX 1000 ktorý vie samplovat vinyl rovno na dititál, slúchadlá Beyerdynamic DT880. Čo by som odporučil každému producentovi čo nemá na odposluch za 10.000 Eur, nie je však hardware ale software: Sonarworks Reference. Kto chce nech si nájde na Googli, neoľutuje.

Hrávaš aj na nejaký nástroj?

Učím sa na klavír už asi rok, ide to ale pomaly, lebo čas ktorý investujem do hudby musím deliť na klavír a produkciu, a je asi jasné ktorú vec z tých dvoch uprednostňujem. Uvedomil som si, že Herbie Hancock zo mňa asi tak skoro nebude, tak asi vymením čoskoro klávesy za MPC-čko, to je tiež nástroj nie? Nástroje v Simple Souls majú na starosti hlavne Zdeno a Jano.

Máš niekoho, kto ti mastrujte tracky?

Keď posielam veci na label tak tomu dám iba taký svoj “provizórny master” nech to má industry standard volume. Ak sa track labelu páči a vezme ho, tak to vždy pošle svojmu človeku na master. Free tracky, ale posielam Jurovi Hlávekovi (bývalý Freemind, ponovom Libera Mentis). Mixdown sa samozrejme snažím vždy spraviť čo najlepšie a trávim na ňom najviac času, keďže zlý mix neopraví ani najlepší mastering engineer na svete.

V akom programe produkuješ a používaš aj nejaké VST-čka?

Robím v Abletone a najčastejšie z externých efektov používam to čo každý: veci od Fabfilter, Izotope, SPAN, PSP Vintage Warmer, Valahallaroom. Z generátorov hlavne Omnisphere, Kontakt a Serum. Štandard.

Môžeme od teba čakať v blízkej budúcnosti nejaký nový release?

Na nových veciach robíme stále takže určite. 30.9 Ide von kompilácia Park kde budeme mať track aj my a myslím že tam bude aj jedna tvoja vec Andrej. Dokončené je už EP na Boomerang Records ktoré pôjde von nejak v polovici Novembra, nejaké kolaborácie, bootlegy a tak. Snažím sa to robiť tak aby sme každý mesiac dali von aspoň jednu vec (EP, Track, Bootleg, DJ Mix) aby mali ľudia stále čo počúvať.

S čím sa zabávaš vo voľnom čase?

Výlety s priateľkou, skateboarding, snowboarding, playstation.

Aké sú tvoje najobľúbenejšie vydavateľstvá?

Innerground, V Recordings, Creative Source (I keď už neexistuje).

V tvojich skladbách často používaš aj zvuky zo živých nástrojov, ktoré ti nahrá nejaký hudobník, ako prebieha takáto spolupráca?

V prvom rade nie nejaký hudobník, ale Jano a Zdeno, títo dvaja sú pevnou súčasťou Simple Souls a s nimi by som určite chcel začať vystupovať aj live. No a prebieha to tak, že ja spravím základný nápad tracku a zhruba štruktúru a pošlem chlapcom čo som spravil a čo si asi predstavujem, že by to mohlo byť vo výsledku. Oni mi potom pošlú mega veľa super materiálu z ktorého vyberiem to najlepšie, čo pôjde to tracku.

Niekedy si dokonca pôsobil aj v “živej” elektronickej skupine “The Funk Junkiez”, vedel by si nám povedať čo to konkrétne bolo, prípadne prečo už neexistuje?

To by som nazval takou puberťáckou etapou vo vývoji Simple Souls. Bolo viac menej to isté čo teraz, len na oveľa nižšej kvalitatívnej úrovni.Preto sme aj dávali všetky tracky von ako free download. BTW doteraz sú všetky na našom Soundcloude.Rozpadlo sa to, lebo ja som odišiel do UK a chlapci hudobníci mali vtedy tiež iné veci v živote ako hudbu.

Akí sú tvoji najobľúbenejší producenti?

LSB, Reso, Dossa & Locuzzed, Marky, Halogenix

Sleduješ aj našu lokálnu scénu, je tu niekto koho ceníš alebo sa ti páči ich práca?

Sledujem veľmi silno dokonca a nejdem radšej nikoho menovať, lebo máme veľa šikovných chlapcov a na niekoho určite zabudnem a urazí sa na mňa 😀

Tvoja momentálne najobľúbenejšia skladba (aj mimo dnb)?

Čokoľkvek z albumu od La Roux – Trouble In Paradise, nedávno som to znovuobjavil, geniálne.

Tvoj obľúbený alkohol / drink?

Budweisser.

Čo momentálne môžeme nájsť v tvojom playliste okrem dnb?

Hip Hop, Indie Rock, Punk, Synthwave, Retro.

Preferuješ gramofóny, konzolu alebo CD Playere?

Hocičo okrem konzoly.

Tvoja vysnívaná práca?

Shaper v snowparku.

Ako vidíš svoju budúcnosť?

Priateľka, šport, zábava, hudba, menej roboty.

Najväčší fail alebo cringe situácia, ktorá sa ti stala na akcií?

Raz keď som ešte v študentských časoch hral na jednej párty kde sa veľa pilo, som bol tak mimo že som zabudol stiahnuť fader pri dorovnávaní tracku a tak to čo sa DJovi normálne deje v slúchadlách počul celý klub. Odvtedy silno dávam pozor koľko pred hraním vypijem.

Máš nejakú obľúbenú dovolenkovú destináciu, alebo miesto, ktorú by si chcel navštíviť? 

Jednoznačne snowboard trip na ostrov Hokaido v Japonsku.

Leto alebo Zima?

Zima

Káva alebo Čaj?

Čaj

Máš nejaké tetovania, prípadne aké?

Na ľavej ruke mám včelu ktorá sa transformuje do abstraktnej palety farieb. Paleta farieb symbolizuje v živote zábavu, včela tvrdú prácu. Keď budú extra peniaze, budú ďalšie tetovanie.

Aké je tvoje najobľúbenejšie jedlo?

Segedínsky guľáš od Domči.

My veľmi pekne ďakujeme Petrovi za rozhovor a určite sa poteší ak mu dáš follow na jeho sociálnych sieťach – FacebookSoundCloudInstagram .

Napíš nám do komentu, koho ďalšieho by si chcel v tejto sérií rozhovor vidieť.

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *