Peter známy aj pod pseudonymom Shorty.BC nám o sebe prezradil kopec zaujímavých informácií, povedal nám aj niečo o jeho spoločnom projekte s Meth-om a ako vzniklo jeho DJ-ské meno. Čítaj článok a zisti viac.

Peter “Shorty.BC” Ambrózai

Ahoj Shorty ďakujem že si si na nás našiel čas. Vedel by si sa v krátkosti predstaviť ľuďom čo ťa nepoznajú?

Zdravím ťa Andrej a rovnako aj všetkých čitateľov vášho webu. Volám sa Peťo a pochádzam zo Želiezoviec (okr. Levice). Aktuálne však fungujem v Bratislave, kde som si medzičasom zabezpečil vlastné bývanie a trvalý pobyt. Ako drvivá väčšina ľudí som sem pred viac ako 11 rokmi prišiel za štúdiom na VŠ, ktoré som úspešne ukončil titulom Ing. a samozrejme za prácou. Tento piatok budem oslavovať 31 rokov, čiže nepatrím medzi najmladších DJ-s, no viem, že sú medzi nami aj staršie ročníky.

Ako si sa dostal k DJ-ingu?

Písal sa rok 2001 a mal som asi 13 rokov keď som k DJ-ingu prvýkrát “pričuchol” u bratranca Jazzcause, ktorý ako jeden z mála v mojej oblasti vlastnil gramofóny a veľké množstvo dosiek rôzneho žánru. Prvý kontakt s DJ-skou technikou som teda získal uňho a bola to veru láska na prvý pohľad. Tejto láske však bránil fakt, že ako 13 ročný nemáte moc finančných prostriedkov na vlastnú techniku, tobôž nie na desiatky platní, ktoré vôbec neboli lacné. Finálny posun nastal až v mojich 17 rokoch, keď som išiel muklovať do UK, aby som si našetril na moje prvé gramce a dosky. Od toho momentu, som mal všetko potrebné na začiatok DJ-ingu. Spočiatku to bol hip-hop, ktorého som sa držal, až neskôr som prišiel na chuť iným žánrom.

Spomínaš si na svoju prvú párty na ktorej si hral?

Prvú neoficiálnu párty som si odohral u kamoša na dome. Bola to klasická rozbíjačka v štýle: “Fotrovci odišli na týždeň na dovolenku, gramce sú zapojené. Dôjdi!”. Prechody boli štýlu play/stop, ale zabavili sme sa. A prvýkrát pred verejnosťou som odohral v klube Play-music-bar, čo bol klub v mojom rodnom meste. Sem som pôvodne došiel podporiť fellaz a nakoniec som nejak skončil za technikou a hral ľudom. Bol to úplne iný pocit ako hrať si pre seba doma.

Ako si prišiel k svojej prezývke?

Tú si nesiem ešte z pubertálneho obdobia, keď sme brázdili ulice na doskách, maľovali sme na steny, všetci fičali na rap music a každý videl aspoň 5x – Scary Movie. Vtedy sa so mnou dlho niesla prezývka Big Čoč, ktorú som si ale nevedel predstaviť ako môj DJ-ský pseudonym. Keďže som patril medzi vzrastovo nižších, prischlo mi Shorty, aktuálne teda Shorty.BC.

Shorty.BC v Subclube

Aký je tvoj obľúbený klub a prečo?

Donedávna to bol klub Theatro-Levice, kde organizoval svoje akcie Bass Attack. Kvalitne vybavený klub, plne klimatizovaný, veľa priestoru ako na sedenie, tak aj na tancovanie, ústretová SBS, no a pre DJ-a je tam skutočne veľa priestoru za mixpultom. Chalani sa však sťahujú do nových priestorov, a podľa toho, čo mi vraveli, tak sa to prvenstvo obľúbenosti zmení.

Tvojich TOP 5 trackov čo hrávaš?

Musím priznať, že obľúbené tracky nemám. Hrávam podľa chuti a nálady, od starých trackov po nové. Určite by však história rekordboxu prezradila trochu viac. 🙂

Párty na ktorú rád spomínaš?

Rozhodne to bola jedna spontánna akcia v bývalom Brawo bare (Levice), ktorá nemala ani názov. V jeden perfektný deň sme sa s Meth-om rozhodli zbúchať na kamošove narodky takú malú multižánrovú akciu. Majiteľ baru nám síce povedal, že už tam má booknutého DJ-a, ale bol taký super, že nám poskytol priestor na zadnej terase, ale samozrejme bez honoráru. Keďže o honorár na narodeninách nejde, tak sme to tam rozpálili a nakladali pre cca 40 fellas až do 6-tej rána. Tancovalo sa na stoloch, na pulte, doslova všade a najpríjemnejší bol ten feedback od ľudí, ktorí nám nechceli dovoliť skončiť. No, a ten nemenovaný DJ mal na dancefloore za celý večer asi 4 ľudí, ofrflal nás a balil to o druhej.

Budeš v blízkej dobre hrať na nejakej zaujímavej párty?

Teraz v piatok sme mali narodeninové hranie (16.11.) pod Mad Theory na Bass Attack #26 New Chapter w/ JADE (HU) a následne máme pozvanie ako Mad Theory dňa 30.11. na Priestrel: Prešporský zraz. Potom mám 7.12. sólo hranie v Šuranoch na Atypic Friday #12.

Hral si už na nejakej väčšej akcií/festivale?

Zatiaľ to boli hrania na “Idem na fest 2016”, kde som vyhral contest, ďalej to boli hrania na Basement Festivale 2017 aj 2018. Potom tie klasické klubové akcie pod taktovkou Mäsokombinát-u,  Basement-u, Bass Attack-u, Stále málo, Green Land-u, Junkride-u, JUI2J a pod.

Máš radšej klubovú atmosféru alebo festivaly?

Festivaly majú pre mňa omnoho väčšie čaro. Je to z toho dôvodu, pretože na rozdiel od kluboviek sa môžem viac uvoľniť, behať od stanu k stanu, pripiť si a pokecať s každým koho stretnem a nemusím nič síliť, ani sa ponáhľať pred stage, pretože čo nedám dnes, bude tu aj zajtra. Navyše sú festivaly v lete a ja mám rád leto.

Myslíš si, že ľudia pod 18 rokov patria na párty a prečo?

Bol by som pokrytec, keby som tvrdil, že nie. Sám som šiel na svoju prvú akciu, keď som mal cca 14 rokov, hoci v doprovode staršieho bratranca, ale mal som chuť sa baviť na hudbu. Vek je však v tomto prípade len číslo, pretože stále ide o mentálnu vyz(t)retosť. Niekto to má v 14-ich viac upratané v hlave ako niekto v 18-ich, ale samozrejme je to menšia pravdepodobnosť. Každopádne, by mladí ľudia mali dbať na to, že nechcú fotrovcom ani kamošom narobiť problémy, a podľa toho sa aj správať, mať svoje “emócie” pod kontrolou a nepretekať sa v tom, kto dá viac.

Prohibícia nie je cesta, ktorou ísť. Osveta je.

Máš rád MCs v sete?

Keďže som v minulosti dosť frčal na lyrike a rapovej hudbe, tak MC-s na mikrofóne si celkom idem aj v drum & bass, ale v dnešnej dobe je to celkom prúser. Máloktorý MC ma presvedčí o svojej kvalite, je to tým, že ich texty nemajú čo povedať. Strieľať doubletime bez fantázie a zmysluplného textu môže fakt len zabiť set.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Ráno vstanem, spravím zo seba človeka, idem na osmičku do práce, prídem domov 4:20 PM a vo voľnom čase sledujem dokumenty alebo drtím XBOX, sem tam niečo spravím/prerobím na byte, venujem sa priateľke alebo produkujem hudbu.

Ako rád hrávaš? Mixuješ 100 trackov za minútu, alebo setu radšej nechávaš voľnejší priebeh?

Záleží od set time-u. Ak hrám na začiatku, tak to moc nesilím, nechám ľudí nech si v kľude vypijú svoje drinky, nech precítia tracky a nech sa dobre naštartujú. V hlavnom hracom čase im zas nedám vydýchnuť a striedam to po 16-kach. Počas hodinového setu mám vtedy max. 4x stop time resp. breakdown, ale všetko prispôsobujem tomu, čo hrám. Teda ak si track vyžaduje dlhší prechod napr. kvôli vokálu, tak to využijem.

Čo ty a produkcia, skúšal si niekedy produkovať?

Dá sa povedať, že do produkcie, konkrétne Ableton-u, som sa prvýkrát pozrel pred rokom a pól, pričom som sa väčšinu vecí učil z YouTube. Nešlo to tak ľahko, ako som si najprv myslel. Hoci je tých videí skutočne veľa, stále mi chýbalo množstvo základných informácií. Medzičasom som absolvoval kurz u Subtension-a, kde som si vybudoval reálny základ a nadobudol mnoho vedomostí a dnes sa v tom hýbem o čosi ľahšie. Stále som však nedokončil jedinú vec. 🙂

Shorty.BC a Meth

Spoločne s Meth-om ste vytvorili dvojicu Mad Theory, ako to celé vzniklo?

S Methom si ako bratia od inej mamky rozumieme cca 13 rokov. Pochádzame z jedného mesta a hoci je medzi nami poriadny vekový rozdiel, mali sme spoločné záľuby a záujmy. Ako DJ-s si kryjeme chrbát už pekných 10 rokov a za ten čas sme si prešli rôznymi situáciami. Prvé spojenie sme chceli skúsiť presne pred 6 rokmi, keď sme sa mali volať Inferno Noise. V tom čase mal Meth už dostatočné skills v miešaní drum & bass, no ja som sa v tom ešte len hľadal. Videl vo mne potenciál, ale nebolo ešte ono. Takže sme od toho upustili a hrali každý sólo. Potom prišli rôzne nápady so založením krú, pričom vznikla Rohypnoll Raw, ktorá sa po nezhodách v promo teame do roka rozpadla a naše cesty sa na určitú dobu rozišli. On sa venoval už len Basement-u a ja som sa dostal do Junkride. Približne pred rokom a pól sme hrali už asi naše x-té spoločné b2b, keď si Meth uvedomil, že sa mu so mnou hrá viac ako dobre a že majú naše sety tú správnu atmosféru. Vtedy mi navrhol, že by vážne chcel hrať so mnou pod jedným menom. Keďže mal stále viac skills v tomto žánri, bola to pre mňa pocta. Takže som neváhal a začali sme premýšľať na názve a celkovom projekte. Teraz mi on dáva rady na techniky mixovania a ja ho zas priúčam produkcii, pričom sa snažíme tvoriť vlastné veci.

Pod Mad Theory robíte akcie “Mad Theory Invites” v Šahách, kde vystúpil napríklad Matzet alebo Trilo. Aký je koncept týchto párties a môžeme čakať nejaké ďalšie?

MTI sme riešili zatiaľ dvakrát, ale v Šahách zrejme aj naposledy. Meth dostal možnosť od majiteľa klubu usporiadať drum & bass akciu. Keďže sme chceli trochu viac spropagovať naše meno na scéne, spravili sme to na štýl MT invite-ov, kde sme chceli pozývať postupne väčšie a väčšie mená, aby sme to ľudovo povedané “finančne neprestrelili”, ale zároveň, aby sme dotiahli kus dnb sveta aj do týchto končín Slovenska, kde sa doteraz odohrávali len klasické diskotéky alebo rap parties. Klub bol krásny, sound kvalitný, ale prístup majiteľa nám prezrádzal, že to nebude to pravé orechové. Ako väčšina majiteľov takýchto klubov vycítil, že by z tohto kohútika mohlo kvapnúť aj jemu a tak sme spoluprácu s ním ukončili. Či stým budeme pokračovať v inom klube, ukáže budúcnosť.

Momentálne pôsobíš pod krú Junkride, ako sa si dostal do tejto krú a čo v nej robíš?

Po rozpade našej vtedajšej Rohypnoll Raw krú ma Selo ohlásil, že či by som mal záujem ďalej fungovať na scéne pod jeho značkou. V tom čase to bola ešte New Age krú, ktorú po odchode niekoľkých členov udržiaval práve on. Keďže sme pravidelne robili support pre domácu Junkride krú, ktorá sa pôvodne venuje BMX a skateboardingu, rozhodli sme sa to dať pod jednu spoločnú značku. Aktuálne som jeden z hlavných mozgov Junkride Music. Tvorím texty, dávam návrhy na realizácie, realizujem prípravu párties, zháňam DJs, hrám a pod.

Spomínaš si na nejakú zábavnú/bizarnú storku, ktorá sa ti stala pri hraní alebo na akcií?

Tomu wear, bolo to v Zlatých Moravciach. Vtedy mi do smiechu síce nebolo, ale dnes sa na tom už len smejem. Hral som set pred Switch Technique a zrazu zbadám týpka pred stageom, ako mi niečo naznačuje. Odposluchy ho samozrejme prekričali, takže som mu nič nerozumel. Tak som mu ukázal nech mi to príde povedať, že o čo ide. Prišiel a zadrel mi, že: daj to tichšie. A tak vravím si, že asi moc tlakuje aparatúra, tak som stíšil master a hral ďalej. Týpkovi sa stále niečo nepáčilo a opätovne zadrel, aby som tú hudbu vypol, že on je tu doma a ja mam ísť do p. Už som teda tušil, že nacenganý zvukár to asi nebude. Chvíľu sme sa len slovne naťahovali, no v tom začal chytať techniku, stopol mi jeden deck, vytiahol slúchadlá a hovorím dosť. Stiahol som master, aby ľudia precitli a v tom som im predstavil Mr. Dickhead-a a jeho požiadavky. Raveri ho patrične vypískali, počastovali vulgarizmami, došiel majiteľ s SBS-károm a tí mu už dvakrát nehovorili. Všetko sa vyriešilo samo a viac som o ňom nepočul.

Na drum & bass scéne sa pohybuješ už celkom dlho, vedel by si nám preto povedať, ako vnímaš vývoj drum & bass na Slovensku?

Od čias kedy som prvý raz zachytil drum & bass sa toho na našej scéne udialo skutočne veľa. Od smradľavých zafajčených pivníc sa to popresúvalo do skutočne premakaných klubov a na obrovské stage na festivaloch. Od desiatok ľudí na parkete, po stovky až tisíce a môžme tvrdiť, že drum & bass už dávno nie je underground. Každá zmena prináša niečo pozitívne aj negatívne. V tomto prípade priniesol rozmach Slovenského drum & bass množstvo nových producentských talentov, množstvo nových krú, ktorý to robia s cieľom zdokonaliť to, čo obľubujú, mnoho nových fanúšikov, ktorí donedávna ani nevedeli čo je zlomený beat. Na druhej strane to prinieslo aj mnoho rýchlokvasných DJ-s a wannabe promotérov, ktorí chcú z každej akcie zarobiť majland.


S čím zabávaš vo voľnom čase?

Záleží od môjho aktuálneho rozpoloženia. Keď mám chuť leňošiť zapnem si Xbox. Keď mám chuť tvoriť, sadnem pred Ableton. Na výlety zas rád chodím na motorke. V lete občas ešte prevetrám skateboard a v zime snowboard.

Aké sú tvoje najobľúbenejšie vydavateľstvá?

Dispatch, Critical music, BSE Recordings, RAM, Eatbrain, Renegade Hardware

Aký sú tvoji najobľúbenejší producenti?

Ťažko z toho množstva vybrať, ale keď už mám konkretizovať  tak Black Sun Empire, Ivy Lab, Mefjus, Noisia, Agressor Bunx, Philth, Ewol, Enei… Idem si však aj slovenské mená ako Trilo, Subtension, The Prophecy, L Plus…

Tvoja momentálne najobľúbenejšia skladba (aj mimo dnb)?

Keď sa nad tým tak zamyslím, tak najčastejšie si v poslednej dobe púšťam Ocean Wisdom – Ting Dun Feat. Method Man, ale či by bola moja najobľúbenejšia, to ťažko povedať.

Tvoj obľúbený alkoholický nápoj?

Whisky s kockou ľadu

Čo momentálne môžeme nájsť v tvojom playliste okrem dnb?

Za život som si prešiel množstvom hudobných štýlov a hoci som mnoho postupne vysadil z playlistu, ku niektorým sa opäť vraciam. V drvivej väčšine u mňa hrá rap/hip hop/rnb, funk/soul, trap/dubstep, minimal/tech-house, electroswing, breakbeat, občas aj starý rock a metal, či jazzová hudba.

Preferuješ gramofóny, konzolu alebo CD Playere?

Všetky spomenuté som mal možnosť vyskúšať, dokonca konzolu a gramofóny mám aj doma. Takže musím povedať, že každá táto technika má svoje čaro.

Na akciách však v mojom prípade musia byť playere, keďže si nosím celú svoju diskografiu výlučne na USB. Neodmietam však ani priamy dotyk s hudbou a hranie na gramofónoch. To je iná mágia ako tieto digitálne stroje.

Tvoja vysnívaná práca?

Chillovať na pláži s notebookom a trade-ovať kryptomeny :-D. Ale teraz vážne, v podstate som si takú svoju malú vysnívanú prácu našiel. Pretože ma robota produktového manažéra napĺňa, zatiaľ by som ju nemenil. V budúcnosti by som si však vedel predstaviť niečo menej náročné a hlavne menej stresujúce.

Ako vidíš svoju budúcnosť?

Stále som vo svojom živote pozeral dopredu a mal vždy jasný cieľ. Dnes tomu je trochu inak. Nie preto, že by som stratil motiváciu, ale keď už máte v živote niekoho, s kým plánujete budúcnosť, tak sa prispôsobujete spoločným cieľom, čo je trochu náročné skĺbiť. Najbližší osobný cieľ mám dokončiť aspoň tie tracky, čo mám rozrobené a z tých spoločných cieľov je to asi stavba domu (s vlastným štúdiom) a založenie rodiny. Čas ukáže viac, že kam sa dostanem.

Týmto ďakujeme veľmi pekne Shorty.BC za rozhovor. Podpor ho sledovaním na jeho MixCloud , Facebook alebo Instagram (Mad Theory) profile.

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *