Ahoj Gorebug ďakujem že si si na nás našiel čas. Vedel by si sa v krátkosti predstaviť ľuďom čo ťa nepoznajú?

Ahoj. Volám sa Matúš, mám 27 rokov a pochádzam z Pezinka. Venujem sa DJ-ingu a produkcii tvrdého drum & bassu a crossbreedu.

Ako si sa dostal k DJ-ingu?
Je to velice dávno, už si ani neviem presne vybaviť ako som začal, ale spomínam si, že kamoš mal v pivnici konzolu a tak sme si čas od času zadrtili. Skúšali sme robiť malé akcie pre pár ľudí v okolí Pezinka, prakticky tak to všetko asi aj tak začalo. Časom som sa tomu začal venovať častejšie. Môj brat takisto robieval akcie, tak som mal možnosť cez neho spoznať ľudí, ktorý sa tomu venovali naplno. Títo ľudia mi umožnili hrávať na ,,väčších,, akciách, ktoré zase oni organizovali. A tak to išlo ďalej a ďalej.

Spomínaš si na svoju prvú párty na ktorej si hral?
Samozrejme, bola to akcia, ktorú sme organizovali s tým spomínaným kamarátom. Bolo to vo Viničnom, prenajali sme si priestory školskej telocvične. Prišlo tam cca 50 ľudí a všetci počas hrania sedeli na laviciach a chľastali :D. Po tej akcii som prakticky už nikdy neskúšal organizovať, no pri DJ-ingu som ostal.

Ako si prišiel k svojej prezývke?
Kedysi som produkoval a hrával viacmenej liquid DNB, používal som pseudonym ,,Lanazz,, (hnojárina, ale začiatky sú ťažké :D). Časom som začal smerovať produkciou do omnoho tvrdších beatov a začalo mi to byť bližšie ako liquid. Spomínam si, ako som dokončil svoj prvý trek s názvom ,,Deserve To Die,, .Stáli sme vonku na dvore s bratom pod otvoreným oknom s cigou v ruke počúvajúc moju práve dokončenú kakofóniu, keď zrazu brata napadlo, že by som si mal zmeniť meno, ktoré by vystihovalo moju produkciu. Napadlo ho práve GoreBug (význam: násilne spôsobená chyba alebo chyba v systéme.. nie, neznamená to násilný chrobák a číta sa to GORBAK, nie Gorebuk) 😀

Aký je tvoj obľúbený klub a prečo?
Ťažko povedať, bol som vo veľa kluboch, z každého mám aj dobré aj zlé zážitky, ale každopádne za mňa asi METROCLUB Šaľa, hlavne z toho dôvodu, že som tam asi najčastejšie, keďže patrím pod SAVAGE TALES. Klub je dobre riešený, dobré ozvučenie, technika, osvetlenie, atmosféra a nečakám hodinu v rade na pivo pri bare 😀

Tvojich TOP 5 trackov čo hrávaš?
Vo svojich setoch uprednostňujem viacmenej cudziu produkciu, ktorú miešam so svojou produkciou.
Momentálne asi TOP5 premňa takto:

  • The Straikerz, eDub – Get Loose
  • Igneon System, Dolphin – Where I Belong
  • Diskirz, Nidhogg – The Serpent
  • Gancher and Ruin, C.A.2K – Return Of Ardo
  • Dj Hidden – You´re Not Real

Párty na ktorú rád spomínaš?
Na každú jednu, kde som sa zabavil, ale najviac asi Španielsko/ Granada (rok 2017),. Bola to akcia s názvom ,,SICKBANG,,, kde som si zahral po boku s eDub-om, tam to bolo top! Samozrejme, už aj z toho dôvodu, že som to mal zároveň aj ako dovolenku pri mori.

Budeš v blízkej dobre hrať na nejakej zaujímavej párty?
Každú chvíľu hrám na nejakej zaujímavej párty. Najbližšie ma pozvali 28.12.2018 chalani z Drumatch Crew. Akcia sa volá X-Mass Drumatch Machines 36 with Merikan and GoreBug. Taktiež na budúci rok sú pripravené akcie kde sa objavím, ale dátumy ako aj bližšie informácie ešte nie sú zverejnené.

Hral si už na nejakej väčšej akcií/festivale?
Najväčšia akcia, kde som hral, bol pravdepodobne Trident. Okrem toho Basement Festival, LIR Winter edition, Konkoly.

Máš radšej klubovú atmosféru alebo festivaly?

Preferujem viac otvorené priestranstvo, ako uzavretú budovu, takže určite festivaly. Ale aj klubová atmosféra niekedy dokáže prekvapiť.

Myslíš si, že ľudia pod 18 rokov patria na párty a prečo?
Toto je otázka, ktorá sa v poslednom čase objavuje veľmi často. Ja nikoho neodsudzujem, takisto som ešte ani 18 nemal a chodil som po akciách, myslím, že určite každý si tým prešiel. Nech chodí na akcie ktokoľvek, kto má pod 18, pokiaľ mu to rodičia akceptujú a pokiaľ sa dotyčný/ná vie chovať ako rozumný človek, i keď je pravda, že málokedy sa s týmto stretnem.

Máš rád MCs v sete?
Nemôžem povedať, že mám rád MCs v setoch, ale neprekáža mi to, pokiaľ je rozumieť čo rozpráva a pokiaľ rozpráva občas a nie neustále.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?
Záleží od voľného času. Chodím do práce tak ako každý smrteľník, takže 9h denne okrem víkendu strávim v práci. Vo voľnom čase potom podľa nálady, buď si zapnem PS4, alebo produkujem, alebo idem von, alebo len tak sedím pri telke s mojou polovicou, popíjam pivko a sledujem filmy. Záleží od nálady.

Ako rád hrávaš? Mixuješ 100 trackov za minútu, alebo setu radšej nechávaš voľnejší priebeh?
Preferujem, keď má set príbeh, nemám rád strieľať jednu vec za druhou. Vo svojej produkcii rád používam melodické epické intrá, ktoré samozrejme nechávam v sete pravidelne. Najčastejšie sa snažím mashup dvoch vecí, nesnažím sa streliť trek po 10 sekundách, nieje to môj štýl.

Čo ty a produkcia, si celkom úspešný producent, ako si sa k tomu dostal?
Písal sa rok 2007, počúval som všetko možné, vtedy najčastejšie hip hop. Stiahol som si FL studio a skúšal som nejaké tie beaty. Potom som si povedal, že skúsim niečo iné, tak som začal s liquidom. Časom som začal počúvať tvrdý drum and bass, chytilo ma to tak som s tým začal aj ja. Samozrejme nešlo všetko hneď, spravil som XY skladieb, kým som si našiel ako tak nejaký svoj sound a kvalitu. Nakoniec sa mi podarilo zopár vecí upísať pod Section 8 Recordings a odvtedy to išlo, potom sa ozvalo druhé vydavateľstvo, tretie, štvrté, atď atď. Ľudia sa o mne dozvedali a dostával som pozitívnu odozvu. Nakoniec som začal aj hrávať, takže som svoju hudbu začal prezentovať aj v setoch. Potom som sa spoznal so Savagom, ktorý ma pozval hrať na Therapy Sessions a po sete ma privítal do SAVAGE TALES crew, kde pôsobím doteraz.

Gorebug na akcií Savage Tales foto: Vanda Pirková

Inšpiruješ sa niekým pri produkcii?
Určite áno, pri mojich začiatkoch som sa inšpiroval viacerými producentmi ako Current Value (keď produkoval ešte plecháriny..), COOH, Gancher & Ruin, C.A.2K, Terroreast, TRN18, Katharsys atď…
Dnes sa snažím udržať si svoj sound a odrážam sa hlavne od toho, ale samozrejme inšpirujem sa aj inými trekmi od rôznych producentov.

Pamätáš si na svoj prvý track?
Fuhh, no pamätám, trek sa volal ,,Say I Am,, bol to liquid a bol to remix na nejakú hnojárinu, ktorá sa mi vtedy ako puberťákovi páčila, už si ani neviem spomenúť na konkrétneho umelca od ktorého som to zobral 😀

Patríš momentálne pod nejakú crew, a čo také konkrétne to obnáša?

Áno, ako som spomínal, patrím pod SAVAGE TALES, za čo som veľmi vďačný. Tí ľudia, ktorý patria do tejto crew sú ako moja druhá Rodina. Hlavne vďaka ST crew poznám ľudí a producentov, s ktorými by som sa možno len ťažko dal do kontaktu. Mám viac bookingov, oporu v tom čo robím a skúsenosti.

Môžeme v blízkej budúcnosti od teba očakávať nejaké zaujímavé releasy?

Určite áno, s novým rokom prídu aj nové možnosti. Momentálne som v produkcií pozastavený kvôli záležitostiam okolo nového bývania, ale určite nemienim produkciu zavesiť na klinec, chce to len trochu času, kľudu a nápadov .

Spomínaš si na nejakú zábavnú/bizarnú storku, ktorá sa ti stala pri hraní alebo na akcií?

Mám zväčša štastie na takéto bizarné veci, hlavne počas setu, ale napríklad raz ma po ceste domov z CROSS Klubu brala sanitka. Hral som na akcii s názvom ,,NO MERCY,, asi dvoj – dva a pol hodinový set. Keď som skončil, bol som vyčerpaný, hladný, smädný a hlavne unavený lebo bolo skoré ráno. S kamarátom, ktorý bol so mnou sme sa ponáhľali na vlak, tak sme samozrejme nikde nezastavovali. Zaspal som vo vlaku, otvoril som oči až v Holešoviciach na stanici, ležal som v uličke vo vagóne, nado mnou zdravotníci pýtajúc sa aký je rok a kde som… vraj som dostal záchvat, tak miesto cesty domov som si 2 hodiny posedel na neurologickom, kde zistili že som vyčerpaný a unavený a preto ma resetlo.. jednou vetou: “K*rva to bola párty!” 😀

Na drum & bass scéne sa pohybuješ už celkom dlho, vedel by si nám preto povedať, ako vnímaš vývoj drum & bass na Slovensku?

Neviem či to mám definovať ako vývoj alebo skôr zánik 😀
Keď som začal, bol viac v oblube hard drum & bass/crossbreed, teraz je to podľa môjho názoru viac smerom na Neurofunk a Jump-up. Samozrejme neodsudzujem ani jeden subžáner, každý má podľa svojho, ale keďže produkujem a hrám to čo produkujem a hrám, je to z môjho pohľadu viacej zánik..
Veľa známych hard DNB producentov, ktorými som sa nechal v minulosti inšpirovať nechali tvrdej produkcie a prešli na Neurofunk alebo úplne skončili…
Sad, but true.

Myslíš si, že sa dá u nás drum & bass-om uživiť?

Určite áno, mám mnoho známych, ktorí sa venujú iba hraniu a majú sa fajn, aj keď to nieje na životnej úrovni typu ,,osobné lietadlo/vrtuľník, limuzína, vila na maledivách so 4 upratovačkami a 5-timi prostitútkami,, 😀
Môj názor je taký, že keď to človek robí pre peniaze, nikdy v tom šťastie mať nebude, ani zo strany úspechu, ani zo strany finančnej.
Naopak keď to človek robí srdcom, peniaze a úspechy prídu same

S čím sa zabávaš vo voľnom čase?
V poslednom čase, keďže nemám možnosti produkovania, tak často sedím pri PS4… Stiahol som si hru Friday The 13th: The Game, to je moja dlhodobá zábava a závislosť v týchto nečasoch 😀

Aké sú tvoje najobľúbenejšie vydavateľstvá?
Každé jedno má niečo do seba, nedá sa povedať, ktoré sú moje najobľúbenejšie, ale samozrejme sledujem hlavne tie tvrdšie štácie: PRSPCT, The Third Movement, Heresy, Future Sickness, Yellow Stripe atď..

Aký sú tvoji najobľúbenejší producenti?
Borci ako eDUB, Switch Technique, I:gor, Triamer a Nagato, Dolphin, Igneon System, Wavolizer, Katharsys, Deathmachine, The Outside Agency, Counterstrike a mnoho ďalších tvrdého žánru.

Tvoja momentálne najobľúbenejšia skladba (aj mimo dnb)?
Neviem či taká je, som multižánrový, počúvam všetko, čo sa mi páči, záleží od nálady. Niekedy mám náladu na kľud, pustím si album ODESZA – A Moment Apart alebo S.O.J.A – Rasta Courage, pri šoférovaní mám zas radšej niečo basovejšie no nie moc rýchle ako napríklad Trap. Nemám medze v tom čo počúvam, pokiaľ sa mi to páči tak to mám v obľube.

Tvoj obľúbený alkoholický nápoj?
PIVO, PIVO, potom PIVO aaaa… PIVO tiež! :D, ale vypijem aj Jagra.

Čo momentálne môžeme nájsť v tvojom playliste okrem dnb?
Ako som už spomínal pri predošlej otázke, asi všetko čo je pre moje ucho počúvateľné, niečo málo z hip hopu (veľmi málo), niečo z Housu, Trapu, Dubstepu, Punku, Reggae….

Preferuješ gramofóny, konzolu alebo CD Playere?
Keďže hrávam hlavne cez CD playere, tak CD playere, s konzolou nemám dobré skúsenosti a cez gramofóny som v živote nehral, ale rád by som skúsil.

Tvoja vysnívaná práca?
Keď som bol malý, chcel som byť kozmonautom, ale časom som zistil, že blbých do NASA neberú :D. Rád by som ostal pri tom, čo robím, a to je produkcia a DJ-ing. Je to vec, ktorá ma napĺňa, len ma mrzí, že mi moja primárna práca berie čas a preto sa neviem naplno venovať tomu, čo by som chcel a ako by som chcel. Dokonca aj toto interview píšem v práci na poobednej 😀
Ale verím, že raz sa to prelomí a budem sa venovať iba tomu, čo ma baví .

Ako vidíš svoju budúcnosť?
Nevidím ju, niesom veštec :D, ale viem, že mi ide pomaly ale isto na 30, čoskoro príde rodina, zodpovednosť, povinnosti..
Ja len dúfam, že do budúcna budem môcť pokračovať v tom čo ma baví, budem mať kľud, peniaze a budem zdravý! \m/

Týmto ďakujeme Matúšovi za rozhovor a nezabudni ho sledovať na jeho sociálnych sieťach. Facebook , SoundCloud , Instagram.

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *