Jakub známy aj pod pseudonymom ExRer nám o sebe prezradil kopec zaujímavých informácií, povedal nám aj niečo o jeho skladbe Sovička a ako vidí svoju budúcnosť. Čítaj článok a zisti viac.

Jakub “ExRer” Zámečník

Ahoj Jakub ďakujem že si si na nás našiel čas. Vedel by si sa v krátkosti predstaviť ľuďom čo ťa nepoznajú?

Zdravím všetkých, volám sa Jakub, niektorý ma volajú “Bukaj” a moje umelecké meno je ExRer. Som producent a “DJ” širokého spektra drum &  bass-u, od starých Dark/Deep Neurofunkov, cez valcujúce Tech-noidy/stepy, po Hardteky a Frenchcore. Drum & bass je mojím životným štýlom. Pôsobím zatiaľ v meste kde som aj vyrastal, v Prievidzi.

Ako si sa dostal k DJ-ingu?

No ak ti mám pravdu povedať, moc sa mi do toho nechcelo. Nie že by ma to nebavilo. Doma som si hrával. Ale byť stredobodom pozornosti, respektíve, vystupovať pred ľuďmi, mi robilo celkom problém. Ako sledujem scénu, tak sa mi zdá, že väčšina producentov bola najskôr DJ-mi a až potom išli na produkciu. U mňa to bolo práve naopak. Preto sa stávalo, že ľudia poznali moje tracky a chceli ma booknúť na párty, no ja som ich mojou odpoveďou sklamal, že som len producent. Nakoniec ma už aj moji kamaráti chceli vidieť hrať, tak ma museli nakŕmiť sebavedomím a ja som im musel sľúbiť, že najbližšiu ponuku zoberiem.

Spomínaš si na svoju prvú párty na ktorej si hral?

Áno samozrejme, prvý krát som povedal áno žilinským chalanom z Broken Bones no a tí ma tam dokonca uviedli ako headlinera spolu s Kutlo-m. Pamätám si ešte, že som do Žiliny prišiel o pár hodín skôr ako začala párty, aby som si mohol u Fuťa prvý krát siahnuť na CD playere. Po chvíli sa sebavedomie strácalo 😀 Potom sme skočili na byt k MST, ktorý tam už mal aj gramce a aj inú výbavičku. Tak som si skúšal, pokiaľ nezačala párty. Nakoniec mi od majiteľa klubu Levels vypožičali jeho nejakú 4 kanálovú konzolu Pioneer. Stál som tam ako keby mi nohy zakorenili do zeme. Obrovský stres, ale aj obrovská skúsenosť. Ešte raz chalani dík 🙂

Broken Bones 5 Žilina

Ako si prišiel k svojej prezývke?

No to bolo ešte na základnej škole. Vtedy si jednoducho musel mať nejaký nickname, to bola doba pokecu a Counter-Strike. Tak som si z učebnice náhodné písmenka spájal dokopy, až mi vyšlo ExRer. Aj moja mamka vedela, že som to ja 😀

Aký je tvoj obľúbený klub a prečo?

Keďže môj obľúbený klub, ktorý ma vychoval a ukázal mi čo všetko sa dá vyjadriť drum & bass-om zavreli (Element/RAVE), budem musieť vybrať niečo, čo nemôžem nazvať ako obľúbeným. Skôr klub s najlepšou atmosférou pre mňa. Asi najväčší dojem na mňa zanechal CITY CLUB TRNAVA, Účko, Lastriga, Hopkirk.

Tvojich TOP 5 trackov čo hrávaš?

 1. Dj Hidden – You’re Not Real (East Kingdom Edit)
 2. Hatework Machine & Zombie – A5
 3. Deck Disorder – Let’s Hurt Someone
 4. East Kingdom – Instinct
 5. Limewax – Kristall Weizen (Mathizm Bootleg)

bonus: Heavygrinder feat. Jon Howard – Break Free (Zardonic Remix)

Párty na ktorú rád spomínaš?

Párty na ktorej som sa najviac zabavil bola Rregula & Dementia BASS 88 v Element club v Prievidzi. Vtedy ešte podľa mňa ani nevedeli, že budú Zombie Cats, pretože taký set aký zahrali sa len tak nepočuje.

Budeš v blízkej dobre hrať na nejakej zaujímavej párty?

19. Októbra som si dovolil pozvať jedného z mojich obľúbených producentov Brainpaina. Na začiatku Novembra bude zaujímavá párty s exkluzívnym trojhodinovym B3B setom Funďa, Katriteka a mňa. Ku koncu Novembra oslávi Delirium tretie narodeniny a to hneď dvakrát, v Ostrave v Marley clube a deň na to v Prievidzi, kde sa na párty zídu hneď štyri rôzne národy.

Hral si už na nejakej väčšej akcií/festivale?

No v lete sme s Delirium robili Neuropunk open-air akciu s piatimi headlinermi z Ruska a kvalitným Slovenským supportom, ale veľmi rád by som si zahral na tradičných Slovenských festivaloch.

Máš radšej klubovú atmosféru alebo festivaly?

Vyrastal som na kluboch, aj keď neviem si predstaviť trojdňovú klubovú akciu. Čiže keď je vyhovujúce počasie, tak festival sa s vydýchaným klubom nedá porovnať.

Myslíš si, že ľudia pod 18 rokov patria na párty a prečo?

Nemôžem povedať že tam nepatria, predsa aký mladý som bol ja, keď som chodil na párty. Len si myslím, že generácia týchto tínedžerov moc na seba upozorňuje na akciách. My sme na párty chodili kvôli tej atmosfére, hudbe a ľuďom, na ktorých sme sa tešili. Cítili sme sa, ako keby patríme do nejakého celku. Všetci sme sa poznali. Teraz mi to tam príde také preskupinkované. Niektorý tam idú iba preto, aby mohli hovoriť že tam boli alebo horšie, chodia tam len kvôli drogám.

Máš rád MCs v sete?

Dobrý MC musí vedieť, kedy môže otvoriť ústa, ale neviem si predstaviť MCs v mojom sete. Skôr do Jump Up-u či Junglu.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Ak mám voľno, buď idem na session k môjmu “brother from another mother” alebo idem von do prírody vyvetrať si hlavu z mesta. Niekedy sa len tak zoberiem, sadnem do auta bez cieľa a vydám sa na cestu. Veľmi rád fotografujem, preto často preferujem, keď som sám. Inak som otrokom v robote.

Ako rád hrávaš? Mixuješ 100 trackov za minútu, alebo setu radšej nechávaš voľnejší priebeh?

Kto počul moje sety vie. Žiadne cue-pointy, radšej nech sa mi podarí 5-6 čistých mash-upov, ako mať set plný nedoladených pokusov.  

Čo ty a produkcia, vonku máš už pár úspešných skladieb, ako si sa k tomu dostal?

Dostal som sa k tomu k tomu povedzme, že pasívne. Chodil som na párty, doma som počúval stále drum & bass no a nestačilo mi to, tak som si začal dávať dokopy sety, najprv v Sony Vegas. Úplne jednoducho som to len ukladal na seba. Potom som objavil Ableton a mixoval som si tam. Nakoniec mi nestačilo ani robenie mixov, tak som sa dostal k Fruity Loops, kde som sa snažil najprv “zbootlegovať” nejaké skladby. A časom som si trúfol vytvoriť “z ničoho niečo”.

Inšpiruješ sa niekým pri produkcii?

Pri produkcii ma väčšinou inšpirujú normálny ľudia, ktorí si nejak získali môj obdiv alebo rešpekt. Nemal som žiadneho konkrétneho producenta, ktorý by ma ovplyvnil v tvorbe. Počúval som široké spektrum drum & bass-u a jeho podobným žánrom. Preto som nemal problém robiť drum & bass, hardteky či frenchcore.

Tvoja skladba “Sovička” sa teší obzvlášť veľkej popularite, tušil si, že táto skladba bude tak populárna a ako prebiehala tvorba tohoto tracku?

Nikdy by ma nenapadlo, že môj track môže byť niekedy taký populárny. Stále sa mi tomu ťažko verí, som za to ale nesmierne šťastný, lebo niečo, čo som zložil, má odozvu. Keď to znie na párty a celý parket si to spieva, je to neopísateľný pocit.

Ako prebiehala tvorba ?

Moja veľmi dobrá kamarátka, keď zistila že si vo voľnom čase produkujem doma hudbu, ma požiadala, aby som niečo pre ňu skúsil vytvoriť. Odjakživa sme ju volali všetci Sovička. V tej dobe počúvala rýchlejšiu, razantnejšiu hudbu, tak som to skombinoval dokopy a vznikla “Sovička”. Úvodnú básničku tam spieval slovenský detský ľudový súbor. No a česká rozprávka Matýsek a Jája, s kombináciou frenchcore-oveho bassdrumu dalo dokopy skvelý darček pre kamarátku.

Oslovili ťa už nejaké vydavateľstvá skrz produkciu a môžeme čakať v blízkej dobe nejaký release?

Áno samozrejme, už dávnejšie ma oslovili vydavateľstvá, ale ja som nikdy nemal potrebu mať vydaný track na nejakom labely. Mne stačilo keď som ho ja uploadol na SoundCloud, aby si ho ľudia ktorých zaujímala moja tvorba mohli vypočuť. Môžem povedať že v poslednej dobe sa snažím venovať viac času produkcií ako to bolo doteraz.

Momentálne pôsobíš pod značkou Delirium, ako si sa dostal do tejto krú a môžeme čakať nejaké dobré párties?

Hrával som na akciách sám za seba, čiže som nepatril do žiadnej crew, ale v mojom meste som ešte nehral nikde. Najviac ma mrzelo, že som si stihol zahrať v ELEMENT/RAVE Klube len mimo akcii s chalanmi, keď sa tam niečo robilo. Tak oni pomaly zistili že kto som ja, no a mne sa naskytla možnosť spolupracovať so “susedmi” a hrávať v Prievidzi. Určite môžete čakať ďalšie skvelé párty, so zahraničnými headlinermi. Sme malá crew, preto nás čaká veľa práce, za ktorú je pre nás odmenou parket plný ľudí, čo majú drum & bass ako životný štýl.

S čím zabávaš vo voľnom čase?

Voľný čas trávim najradšej v prírode, buď s priateľmi alebo sám s foťákom. Keď nieje vhodný čas ísť do prírody, snažím sa venovať hudbe, produkcii alebo čo je nové na scéne.

Aké sú tvoje najobľúbenejšie vydavateľstvá?

 • Crash Pang Wallop
 • PRSPCT Recordings
 • Othercide Recordings
 • Triamer Recordings
 • Yellow Stripe Recordings
 • Ninth Circle Recordings
 • Cause4Concern Recordings

Aký sú tvoji najobľúbenejší producenti?

 • Ogonek
 • Brainpain
 • Limewax
 • Kemal
 • Dead Phantoms
 • Cooh
 • Audio (staršie veci)
 • +mnoho ďalších

Tvoja momentálne najobľúbenejšia skladba (aj mimo dnb)?

The Outside Agency – The Sunrise, pretože je to podľa mňa najdokonalejšie spojenie technoidu a crossbreedu.

Tvoj obľúbený alkoholický nápoj?

Alkoholu už od strednej neholdujem.

Čo momentálne môžeme nájsť v tvojom playliste okrem dnb?

The Prodigy, Gorillaz, Method Man, Redman…

Preferuješ gramofóny, konzolu alebo CD Playere?

Preferujem CD Playere lebo na gramofónoch som mal možnosť hrať len u kamaráta.

Tvoja vysnívaná práca?

Aby sa môj koníček zmenil na moju prácu.

Ako vidíš svoju budúcnosť?

Pozerám sa na ňu s nadhľadom. Keď človek niečo očakáva, býva väčšinou sklamaný, preto nič neočakávam a nechám sa radšej prekvapiť. Ale treba vedieť čo chceme dosiahnuť.

Týmto ďakujeme Jakubovi za rozhovor a podpor ho lajkom na jeho Facebook stránke alebo sledovaním na SoundCloud.

 

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *