Bëor je meno, ktoré poslednú dobu môžeme čoraz častejšie zachytiť hrať na rôznych párties. Rozhodli sme sa ho vyspovedať a dozvedieť sa o ňom trochu viac.

Pavol “Bëor” Klabník

Je DJ a nazvime to rekreačný producent z malej dedinky pri Púchove, ale aktuálne sa najviac zdržuje v Bratislave, keďže tu študuje, pracuje aj hráva. Ako DJ sa venuje hlavne drum&bassu, konkrétne ho najviac baví deep, soulful, liquid a halftime. Odmalička bol vedený k hudbe, za čo je vďačný svojim rodičom, pretože ako sám hovorí, vzdelanie v tejto oblasti podľa neho dáva človeku nový pohľad na dianie okolo.

Ako si sa dostal k DJ-ingu?

Na gympli som bol v partii, kde sme počas večerov neustále niečo počúvali, či už drum&bass alebo aj hocijakú inú hudbu. Áno, boli sme presne tie decká s reprákmi, ktoré dnes nemá nikto rád, ale aspoň sme sa snažili neobťažovať tým ostatných. 😀 Tam som si uvedomil, že by ma asi bavilo venovať sa “púšťaniu” hudby aj pred viacerými ľuďmi. Pamätám si na jeden moment, keď mi kamarát po pustení pár trackov povedal: “Kurva Palo, ty by si mal byť DJ.” Zvyšok išiel prirodzene, kúpil som si playere, mix a začal trénovať.

Spomínaš si na svoju prvú párty na ktorej si hral?

Jasné. Bola to akcia na konci leta 2015 v Púchovskom Queen’s Pube. Zorganizoval som ju sám, keďže ako neznámy DJ by som na booking čakal asi dlho. Akcia dopadla skvele, čo ma dosť nakoplo v tomto smere pokračovať.

Ako si prišiel k svojej prezývke?

Mám rád J.R.R. Tolkiena, ktorý napísal napríklad Pána Prsteňov alebo Hobbita a Bëor je jedna z postáv, ktoré vystupujú v jeho románoch.

Aký je tvoj obľúbený klub a prečo?

Obľúbený klub nemám, každý má svoje pre aj proti. Ak by som si ale mal vybrať, tak z našich klubov mi je najsympatickejší asi KC Dunaj.

Bëor

Tvojich TOP 5 trackov čo hrávaš?

Whiney – Talisman
Command Strange & Intelligent Manners – The Real Deal
Scar – Skank Demon ft. Visionobi
Survey – People In Suits
TC – Everything For A Reason (Ivy Lab Remix)

Tvoj obľúbený lokálny a zahraničný DJ?

Ak sa bavíme o kvalite setov, tak zo zahraničných určite Zero T a z domácich pravdepodobne Lixx alebo Svetlux.

Párty na ktorú rád spomínaš?

Veľmi rád spomínam na moju prvú Basshaze. Pozvanie od Lixxa bola pre mňa veľká česť, hranie som si vtedy dosť užil a dostal som aj super spätnú väzbu od viacerých ľudí, čo človeka vždy poteší.

Budeš v blízkej dobre hrať na nejakej zaujímavej párty?

Najbližšia väčšia akcia, ktorú odohrám bude zimný Let It Roll. Line up ešte nie je zverejnený, ale snáď nevadí, že som sa vyzradil. 😀

Okrem toho ma čaká skvelá The North Quarter Label night, na ktorej síce hrať nebudem, ale podieľam sa na jej príprave a dosť sa na ňu teším.

Máš radšej klubovú atmosféru alebo festivaly?

Každé ma niečo do seba, ale u mňa vyhrávajú kluby.

Myslíš si, že ľudia pod 18 rokov patria na párty a prečo?

Určite áno. Záleží to aj od toho, ako je nastavený klub, ale nevidím nič zlé na tom, ak majú ľudia pod 18 dostať možnosť chodiť na akcie. Zapájanie nových generácií je dôležité. Ak to má podnietiť ich záujem o daný žáner, alebo aj hudbu ako takú, nevidím v tom problém. Ja som napr. začal na drum&bassové párty chodiť v 16 rokoch. Treba len vedieť ustriehnuť, aby sa tam tí ľudia namiesto hudby nevenovali viac iným veciam…

Máš rád MCs v sete?

Kvalitných áno. Egohoničov, ktorí si myslia, že ľudia prišli na nich a nie na DJov moc nemusím.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Škola, práca, štúdio, spánok, repeat. 😀

Ako rád hrávaš? Mixuješ 100 trackov za minútu, alebo setu radšej nechávaš voľnejší priebeh?

Voľný priebeh. V takom drum&basse, aký hrám ja by bol nezmysel trieskať tam jeden track za druhým. Keď viem, že dajme tomu v čase 2:30 príde nejaký zaujímavý zvrat (čo sa aj často stáva), nechám to vyhrať. Kľudne aj do druhého dropu. Rýchle mixovanie je podľa mňa do určitej miery aj neúcta k producentom. Nedáva mi moc zmysel zahrať z tracku iba 22 sekúnd, ak bol vyprodukovaný v niekoľkonásobne väčšej dĺžke.

Ale aby som to len nekritizoval, keďže viem, že mnoho mojich známych DJs takto hrá, rýchle mixovanie sa samozrejme dá efektívne využívať na akciách. Podľa je len fajn myslieť na to staré známe pravidlo, že všetkého veľa škodí.

Čo ty a produkcia, už máš vonku nejaké skladby, ako si sa k tomu dostal?

Celkom náhodne, jeden kamoš mi povedal o programe FL Studio, tak som si ho stiahol a hral sa. Nikdy som ale nemal ambíciu tvoriť niečo “väčsie”, skôr som sa fakt len hral. Až v posledných cca dvoch rokoch som si povedal, že sa do toho skúsim obuť trochu viac, ale stále som len na začiatku.

Inšpiruješ sa niekym pri produkovaní?

Samozrejme. Inšpirujú ma všetci producenti a skladatelia, ktorí zmákli to, čo ja zatiaľ nie.

Aká je podľa teba najťažšia časť pri produkovaní?

Dokončovanie trackov. Načrtnúť si nejakú myšlienku je ľahké, ale spraviť z toho celok, ktorý dáva nejaký zmysel už vyžaduje celú radu skillov a hlavne veľmi veľa trpezlivosti.

Prednedávnom si spravil celkom úspešný remix na skladbu Vec – Krv na Rukách, dostal si nejaký feedback na túto skladbu?

Aby sme boli presný, nie je to remix, ale mashup, čiže spojenie Vecovej acapelly s iným, už dokončeným trackom. Feedback bol veľký, ale nepripisujem ho veľmi sebe, keďže moja práca bola iba v zlepení dvoch stôp a doladení niektorých frekvencií.

Ako prebiehala tvorba tejto skladby, čo ťa napadlo, že ideš spraviť remix práve na túto skladbu?

Situácia na Slovensku bola po vražde Jána Kuciaka a jeho priateľky v celkom napätom stave. Vyjadrovali sa k tomu viacerí umelci, medzi nimi aj Vec, ktorý to svojou skladbou veľmi dobre vystihol. Chcel som, aby jeho myšlienky oslovili aj našu drum&bassovú komunitu.

Robíš si master sám?

Robím iba finálnu úpravu tracku, ktorá sa hrá na master. 😀 Mastering je remeslo samo o sebe, na ktoré treba hlavne kvalitné štúdiové ozvučenie, prípadne kvalitné slúchadlá, ale nič z toho zatiaľ nemám.

Chystáš nejaké zaujímavé releasy?

Rád by som povedal, že áno, ale zatiaľ o nijakých neviem. S Enigma Movement máme rozrobených viacero trackov, tie ale ešte potrebujú veľa hodín práce.

Tvoj obľúbený alkoholický nápoj?

Gin + tonic + uhorka forewa.

S čím sa zabávaš vo voľnom čase?

Keď nejaký mám, tak ho v 95% prípadov venujem hudbe. Či už hraním, produkciou alebo hľadaním trackov. Rád ale napríklad vybehnem aj do prírody alebo si prečítam dobrú knihu / pozrem dobrý film.

Aké sú tvoje najobľúbenejšie vydavateľstvá?

Metalheadz, Dispatch, Exit, Integral, Sofa Sound, Ingredients, Quarantine, Commercial Suicide, Flexout Audio, 1985 Music, Vandal a v poslednej dobe ma dosť zaujal aj Meth Lab.

Z takých menších potom napríklad Counterpoint, Hyperactivity Music, Lifestyle Music, Im:LTD, Tesseract alebo Delta 9.

Aký sú tvoji najobľúbenejší producenti?

DLR, Ulterior Motive, Zero T, Alix Perez, Monty, Skeptical, Halogenix, Artificial Intelligence, Calibre, dBridge, Lenzman. Je toho veľa.

Tvoja momentálne najobľúbenejšia skladba (aj mimo dnb)?

  1. sláčikové kvarteto c mol, op. 110 od Dmitrija Šostakoviča.

Čo momentálne môžeme nájsť v tvojom playliste okrem dnb?

Drum&bass zaberá samozrejme najväčšiu časť mojej knižnice, ale okrem neho začínam poškuľovať aj po iných žánroch. Dosť ma napríklad baví deep dubstep.

Bëor

Prednedávnom si vstúpil do Drumatique, ako môže bežný smrtelník vstúpiť do takejto crew?

S chalanmi z DQ sme sa poznali z akcií, neskôr prišli nejaké spolupráce (a prežúrované noci 😀 ) a keď sme zistili, že náš pohľad na drum&bass sa do veľkej miery zhoduje, navrhli aby som sa k nim pridal. To som samozrejme bez váhania prijal. Je pre mňa veľká vec hrávať pod crew, ktorá stála v začiatkoch slovenského drum&bassu.

Čo robíš v Drumatique?

S tohtoročnými novými členmi Subtensionom a Ke3n sme začali nový koncept párty s názvom Drumatique LTD, kde dávame priestor slovenským DJom, ktorých selekcia je blízka tej našej. Okrem toho väčsinou zabezpečujem posty na sociálnych sieťach v rámci propagácie Drumatique Session a robím kávu v štúdiu, haha. 😀

Študuješ na vysokej škole múzických umení, ako si sa k tomu dostal?

To je veľmi dlhý príbeh, ale v skratke, rozhodol som sa, že sa chcem čo najviac venovať hudbe.

Ako prebieha štúdium?

Bakalárka aj štátnice sú úspešne za mnou, aktuálne začínam prvý ročník magisterského stupňa. Štúdium prebiehalo zatiaľ bez väčších komplikácií, takže dúfam, že to tak bude aj najbližšie dva roky.

Tvoja vysnívaná práca?

Hudobník v rámci nejakého zaujímavého projektu, alebo, veľmi neskromne, majiteľ klubu. 😀

Ako vidíš svoju budúcnosť?

Určite sa chcem naďalej venovať hudbe a byť s ňou čo najviac v kontakte. V poslednej dobe dosť rozmýšlam nad projektom live elektroniky. Zatiaľ to nie je v nejakom konkrétnejšom štádiu, ale myslím, že by ma to bavilo. Uvidíme čo prinesie čas.

V DJingu ma láka hrať aj iné veci, ako drum&bass. Ten pravdepodobne už zostane v mojom rebríčku tanečnej hudby ako číslo jedna, ale rád by som rozšíril svoje hrania aj mimo neho.

 

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *